اتصال اینترنت خود را بررسی کنید!

تکالیف 15گانه سازمان ملی استاندارد به خودروسازان

نویسنده

تیم تحریریه

۰۲ خرداد ۱۴۰۱
  • 0
شرکت‌های خودروساز بابت ارتقای کیفیت محصولات تولیدی خود به سازمان ملی استاندارد تعهد دادند. سازمان ملی استاندارد 15 تکلیف را برای شرکت‌های خودروساز در نظر گرفته و مدیران شرکت‌های خودروساز نیز متعهد شدند خواسته‌های سازمان ملی استاندارد را تمام و کمال اجرا کنند. در این زمینه مهدی اسلام‌پناه، رئیس سازمان ملی استاندارد، تاکید کرده که برای ارتقای کیفیت خودرو به خودروسازان مهلت و اولتیماتوم داده شده است. اولتیماتوم سازمان ملی استاندارد در شرایطی است که در ادوار گذشته نیز شرکت‌های خودروساز در ارتباط با ارتقای کیفی محصولات خود به برخی از نهادهای نظارتی حتی مجلس شورای اسلامی تعهداتی دادند اما در عمل پای‌بند به آنها نبودند. حالا باید دید که تعهدات 15گانه آیا ضمانت اجرایی به دنبال خود دارد که خودروسازان پایبند به اجرای آن باشند.

اما در میان تعهدات ۱۵گانه سازمان ملی استاندارد که از خودروسازان اخذ شده برخی بیش از بقیه جلب توجه می‌کند. در این زمینه به خودروسازان تکلیف شده چنانچه فاصله زمانی تولید تا عرضه بیش از دو ماه باشد، خودروساز باید نسبت به هماهنگی با شرکت بازرسی طرف قرارداد برای بازرسی مجدد از تمام قطعات پلاستیکی، پلاستیکی و پلیمری، باطری، شن‌‌‌زدگی و فرورفتگی بدنه و سایر آسیب‌‌‌های ناشی از عوامل طبیعی برای خودروهای یادشده برنامه‌ریزی کند و گزارش نهایی را در اختیار سازمان ملی استاندارد قرار دهد. در مصوبه دیگری نیز به خودروسازان گوشزد شده در مورد تغییراتی که بر انطباق محصول با استانداردهای ملی ذی‌ربط تاثیر می‌‌‌گذارد، سازمان ملی استاندارد را آگاه کنند. خودروسازان همچنین قبول کردند چنانچه به دلیل عدم‌اجرای تعهدات به اشخاص حقیقی و حقوقی خسارتی وارد شود در جهت جبران خسارت‌های واردشده حرکت کنند. سازمان ملی استاندارد شرکت‌های خودروساز را موظف به کنترل فرآیند تولید کیفیت مواد اولیه و حد واسط، محصول نهایی در پیش و پس از تولید محصول در انطباق با الزامات استاندارد شدند. چنانچه مغایرت کیفی در محصول نهایی باشد، مسوولیت کیفری و حقوقی و خسارات وارده به هر شخص حقیقی و حقوقی در حال و‌‌‌ آینده متوجه واحد تولیدی کالا یا ارائه‌‌‌دهنده خدمت است.

مصوبه‌ای نیز در ارتباط با فروش خودروسازان ارائه شده است. بر این اساس خودروسازان متعهد می‌شدند تا قبل از اخذ تایید نوع از پیش‌‌‌فروش خودروها اکیدا خودداری کنند. در یکی دیگر از مصوبات ۱۵گانه، شرکت‌های خودروساز متعهد شدند نسبت به عقد قرارداد و به‌کار‌‌‌گیری شرکت‌های بازرسی تایید‌صلاحیت‌شده طبق نظر سازمان ملی استاندارد اقدام کرده و همکاری لازم را در اجرای همه ضوابط انجام دهند. خودروسازان همچنین ملزم به استفاده از سیستم فناورانه با قابلیت ردیابی محصول (QR CODE) به منظور ردیابی و نظارت‌‌‌های مردمی بوده و چنانچه گزارش‌های مردمی که توسط سازمان ملی استاندارد بررسی شده، تایید شود خودروسازان مکلف به دادن فراخوان جهت رفع مغایرت‌های مطرح‌شده هستند. طی مصوبه‌ای دیگر خودروسازان قبول کردند آن دسته از کالاهایی را که دارای استاندارد ملی ایران هستند تنها از تولیدکنندگانی که پروانه استاندارد دارند، تامین کنند. در میان مصوبات سازمان ملی استاندارد به عیوب پرتکرار نیز توجه شده است. خودروسازان باید اقدامات اصلاحی مرتبط با رفع عیوب پرتکرار گزارش‌شده در ارزیابی‌‌‌های دوره‌‌‌ای را اجرا کرده و از تکرار آن در ارزیابی‌‌‌های بعدی جلوگیری کنند.

خودروسازان همچنین موظف شدند با هماهنگی سازمان ملی استاندارد نسبت به استقرار سیستم مدیریت کیفیت و به‌کارگیری مدیر کنترل کیفیت تاییدصلاحیت‌شده، متناسب با خطوط و شیفت‌‌‌های تولیدی خود برنامه‌ریزی کنند. سازمان ملی استاندارد همچنین شرکت‌های خودروساز را به اجرای اجباری استاندارد خدمات پس از فروش خودرو به شماره ۱۹۱۱۷ مکلف کرده است. مصوبه دیگر نیز خودروسازان را مکلف کرده نسبت به اجرای کلیه استانداردها و الزاماتی که حسب بند یک مصوبات نشست ۱۱۲ شورای عالی استاندارد تعلیق شده روی کلیه محصولات تولیدی خود اقدام کنند.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی تایید نمی‌شوند.
در حال بارگزاری دیدگاه‌ها ...
گوش‌به‌زنگ آگهی جدید باشید!
نصب نسخه ios وب اپلیکیشن فرمون
  • ۱- در نوار پایین دکمه را انتخاب کنید.
  • ۲- منوی باز شده را به چپ بکشید و گزینه را انتخاب کنید.
  • ۳- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.
Page created in 0.03 seconds.