اتصال اینترنت خود را بررسی کنید!

تولید خودروهای سنگین رشد کرد

نویسنده

تیم تحریریه

۱۸ مهر ۱۴۰۰
  • 0
دنیای اقتصاد: آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد مجموع تولید انواع خودروهای تجاری در کشور طی شش ماه ابتدایی امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 9 درصد کاهش پیدا کرده است. طبق آمار، در مجموع طی نیمسال نخست امسال 38 هزار و 984 دستگاه انواع خودرو تجاری و عمومی سبک و سنگین شامل ون، وانت، اتوبوس، مینی‌بوس، کامیون و کامیونت تولید شده است.

این البته در حالی است که کاهش ۹ درصدی به دلیل نزولی شدن تولید وانت رخ داده و اگر آمار وانت‌ها را لحاظ نکنیم، مجموع تولید دیگر خودروهای تجاری و عمومی در نیمه نخست امسال، صعودی بوده است. بر این اساس، تجاری‌سازان کشور تا پایان شهریور امسال در مجموع پنج هزار و ۱۱۱ دستگاه ون، کامیون، کامیونت، اتوبوس و مینی‌بوس به تولید رسانده‌اند که در مقایسه با شش ماه ابتدایی سال گذشته بالغ بر ۶۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. این رشد بیشتر ناشی از روند صعودی تولید کامیون و کامیونت بوده است. طبق آمار وزارت صمت، طی نیمه نخست امسال چهار هزار و ۱۴۹ دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده در کشور به تولید رسیده که نسبت به شش ماه سال گذشته رشد حدودا ۸۳ درصدی را نشان می‌دهد. هزار و ۸۵۴ دستگاه از این مدل خودروها توسط شرکت تجاری‌سازی وابسته به ایران‌خودرو تولید شده و سهم سایپایی‌ها نیز ۵۰۴ دستگاه بوده است. باقی خودروهای تولیدی در این بخش نیز به شرکت‌های بخش خصوصی اختصاص دارد.

در حوزه مینی‌بوس و میدل‌باس اما تولید از ۴۳۲ دستگاه تجاوز نکرده، با این حال همین آمار سبب افزایش تقریبا پنج درصدی تولید نسبت به شش ماه سال گذشته شده است. در تولید اتوبوس اما آمار حکایت از تیراژ ۳۳۳ دستگاهی و کاهش بیش از ۱۳ درصدی دارد. سهم ایران‌خودرویی‌ها از اتوبوس، مینی‌بوس و میدل‌باس ۲۹۸ دستگاه و رشد ۳۸۰ درصدی بوده و باقی این محصولات نیز به بخش خصوصی تعلق دارد. با این حساب، سایپایی‌ها همچنان فعالیتی در حوزه تولید اتوبوس، مینی‌بوس و میدل‌باس ندارند. در نهایت اما تولید وانت در نیمه نخست امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کاهش ۳/ ۱۴ درصدی را تجربه کرده است. در این مدت، ۳۳ هزار و ۸۷۳ دستگاه وانت در کشور تولید شده است.

 

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی تایید نمی‌شوند.
در حال بارگزاری دیدگاه‌ها ...
گوش‌به‌زنگ آگهی جدید باشید!
نصب نسخه ios وب اپلیکیشن فرمون
  • ۱- در نوار پایین دکمه را انتخاب کنید.
  • ۲- منوی باز شده را به چپ بکشید و گزینه را انتخاب کنید.
  • ۳- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.
Page created in 0.151 seconds.