اتصال اینترنت خود را بررسی کنید!

مسیر تنظیم بازار خودرو

نویسنده

تیم تحریریه

۰۴ مهر ۱۴۰۰
  • 0
یک عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به کمبود عرضه خودرو در بازار گفت: طرح واردات مشروط خودرو به تنظیم بازار کمک می‌کند. رضا تقی‌پور انوری درباره مصوبه مجلس مبنی بر واردات مشروط خودروی خارجی که مجددا مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت، اظهار کرد: از نظر ما این طرح در شرایط فعلی می‌تواند به تنظیم بازار خودرو کمک کند، چرا که خوب یا بد بودن بازار خودرو برای مصرف‌کننده تابعی از تولید خودرو است.

 نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به کمبود تولید خودروی داخلی گفت: دو خودروساز بزرگ داخلی و چهارده و پانزده خودروساز دیگر توان تولید انبوه ندارند و شرایط به نحوی است که عرضه خودرو، پاسخگوی تقاضای بازار نیست. البته ما متوجه این مهم هستیم که تقاضای موجود در بازار تماما واقعی نیست، چرا که خودرو بدل به کالای سرمایه‌ای شده و ممکن است عده‌ای برای سرمایه‌گذاری خرید کنند.  این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بحث ما این است که اگر عرضه به اندازه کافی وجود داشته باشد، حتی پدیده خرید خودرو به مثابه سرمایه راکد از بین خواهد رفت، چرا که باعث می‌شود تفاوتی بین قیمت کارخانه و بازار وجود نداشته باشد. به نظرم طرح واردات مشروط خودرو به تنظیم بازار کمک می‌کند و ما ضمانت‌های لازم برای کنترل واردات را هم پیش‌بینی کرده بودیم.  تقی‌پور در پاسخ به پرسشی درباره یکی از موارد طرح ساماندهی صنعت خودرو که میزان صادرات قطعات خودرو در ایران برای واردات خودروی خارجی است، گفت: این بند خود یک تشویقی برای صادرات بود. البته صادرات ما صفر نیست هر چند در گذشته بیشتر از اکنون بوده است، به طور کلی، این بند، یک بند تشویقی بود که در عین حال باعث می‌شد ارز اضافی برای تامین خودرو در بازار نچرخد.  این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این انتقاد مخالفان طرح که «افزایش واردات خودرو به تولید داخلی آسیب می‌زند» گفت: برای این مهم ما پیش‌بینی‌هایی کرده بودیم. یکی از آنها تعیین سقف واردات توسط شورای رقابت هر ۶ ماه یک بار بود، کنترل این شورا هم به دست دولت است. ما نماینده مردم هستیم و باید از حقوق مردم دفاع کنیم.  تقی‌پورگفت: وضعیت قیمت بازار خودروی داخلی و خارجی منصفانه و عادلانه نیست و فکر می‌کنم دولت هم در این مورد با ما هم نظر باشد. خودروی خارجی به معادل دلاری در ایران به فروش نمی‌رود، بلکه چند برابر آن به دست مصرف‌کننده می‌رسد که این وضعیت عادلانه نیست.

 

 

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی تایید نمی‌شوند.
در حال بارگزاری دیدگاه‌ها ...
گوش‌به‌زنگ آگهی جدید باشید!
نصب نسخه ios وب اپلیکیشن فرمون
  • ۱- در نوار پایین دکمه را انتخاب کنید.
  • ۲- منوی باز شده را به چپ بکشید و گزینه را انتخاب کنید.
  • ۳- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.
Page created in 0.123 seconds.