اتصال اینترنت خود را بررسی کنید!

خودروهای برقی، کابوس آتش نشانان

نویسنده

تیم تحریریه

۰۲ تیر ۱۴۰۰
  • 0
سوختن خودروی برقی در حوادث شاید شبیه به شمع و فشفشه جشن تولد باشد اما برای آتش‌نشانان کابوس است.

به گزارش سایپانیوز، در ۱۷ آوریل آتش‌نشان‌های آمریکایی به یک تماس تلفنی با ۹۱۱ پاسخ دادند و ساعت ۲۱:۳۰ به محل حادثه رسیدند و یک تسلای مدل S را که در اثر تصادف آتش گرفته بود‌، خاموش کردند که در آن دو نفر جان خود را از دست دادند. اما چند دقیقه بعد، دوباره آتش از زیر بدنه شعله ور شد. دوباره آتش‌نشان‌ها به سرعت آن را خاموش کردند. طولی نکشید که برای بار سوم شعله ور شد. سرانجام ۸ آتش نشان ۷ ساعت وقت صرف کردند تا آتش را کامل خاموش کردند. آنها ۲۸ هزار گالن [حدود ۱۰۰ هزار لیتر] آب مصرف کردند. این مقدار آب مصرف یک ماه آن ایستگاه آتش نشانی است. این مقدار آب برای دو سال یک خانواده کافی است. در مقایسه، برای خاموش کردن یک خودروی بنزینی درون سوز فقط ۳۰۰ گالن [حدود ۱۰۰۰ لیتر] آب لازم است که در یک خودروی آتش نشانی هم جا می‌شود.

هر چقدر که استقبال از خودروهای برقی افزایش می‌یابد معلوم می‌شود که سازمان‌های آتش نشانی هم باید خود را با اوضاع وفق دهند و امکانات خود را بهبود بخشیده و برای این روند با تجهیزات بیشتری آماده شوند. حتی این موضوع و اطلاعات آن بین ایستگاه‌های آتش نشانی به اشتراک گذاشته می‌شود تا راهکارهای بهتری پیدا شود.  حالا که میلیون‌ها خودروی برقی در حال ساخت در کارخانه‌های متعدد در سراسر دنیا وجود دارند ،شاید فرصت کافی برای آموزش لازم برای خاموش کردن چنین آتشی در شرایط اضطراری وجود نداشته باشد. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط موسسه ‌ای اچ اس اینسایت IHS Insight اکنون ۸/ ۱ درصد از خودروهای پلاک شده در آمریکا برقی هستند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال به ۵/ ۳درصد برسند. بر اساس پیش‌بینی این موسسه تا سال ۲۰۲۵ از هر ۱۰ خودرو یکی برقی خواهد بود.

با این وصف هنوز اکثر آتش‌نشانان در آمریکا آموزش‌های لازم را ندیده‌اند و تفاوت خاموش کردن خودروی برقی و عادی را نمی‌دانند. رویکرد اروپایی‌ها متفاوت است. آنها روشی را ابداع کرده‌اند که خودروی برقی آتش گرفته را به درون کانتینر‌های مخصوص کشتیرانی منتقل می‌کنند –انگار که آن را درون یک وان حمام قرار داده‌اند- تا آتش به جایی سرایت نکند. اما خود کمپانی تسلا می‌گوید این روش توصیه نمی‌شود. اداره هیات ایمنی حمل و نقل ملی National Transportation Safety Board یا به طور خلاصه NTSB در آمریکا در گزارشی که منتشر کرده،‌ اقدام معرفی شده در دستورالعمل‌ها را کافی نمی‌داند. با اینکه در ساخت این خودروها،‌ مکانیزم‌هایی تعبیه شده که در صورت وقوع آتش سوزی، اتصالات برقی قطع می‌شوند، که در اصطلاح به آن «قطع حلقه ها» «cut loops» گفته می‌شود، با این حال در تصادف‌های خیلی شدید، همین مکانیزم هم دچار آسیب می‌شود. بر اساس گزارش اداره یاد شده، اولین کسانی که در معرض این تصادف‌ها قرار می‌گیرند درک صحیحی از چگونگی خاموش کردن این آتش ندارند. اریک ویس Eric Weis سخنگوی اداره هیات ایمنی حمل و نقل ملی می‌گوید هیچ نظام نامه یا قوانین نظارتی وجود ندارد که اشاره وی به «اداره ایمنی ترافیک بزرگراه ملی» NHTSA است که در این زمینه مسوولیت قانون‌گذاری و نظارت را دارد. لوسیا سانشز Lucia Sanchez سخنگوی اداره ایمنی ترافیک بزرگراه ملی هم در پاسخ ایمیلی گفته است این موضوع در NHTSA از اهمیت بالایی برخوردار است و در حال حاضر بین ذی نفعان در حال بررسی است و راهکارهای عملی برای واکنش مناسب در حال تکوین است.

تسلا که بزرگ‌ترین خودروساز برقی جهان به حساب می‌آید به گزارش هیات ایمنی حمل و نقل ملی پاسخی نداده است.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی تایید نمی‌شوند.
در حال بارگزاری دیدگاه‌ها ...
گوش‌به‌زنگ آگهی جدید باشید!
نصب نسخه ios وب اپلیکیشن فرمون
  • ۱- در نوار پایین دکمه را انتخاب کنید.
  • ۲- منوی باز شده را به چپ بکشید و گزینه را انتخاب کنید.
  • ۳- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.
Page created in 0.139 seconds.