اتصال اینترنت خود را بررسی کنید!

ناکارآمدی طرح قرعه‌کشی در تنظیم بازار خودرو

نویسنده

تیم تحریریه

۱۷ خرداد ۱۴۰۰
  • 0
یک سالی می‌شود که خودرو از طریق قرعه‌کشی به فروش می‌رسد و این در حالی است که این شیوه فروش نه به نفع تولیدکننده بوده و نه به نفع مصرف‌کننده و تنها دلالان سود سوداگری خود را برده‌اند.

در این مورد، مازیار بیگلو دبیر انجمن قطعه‌سازان می‌گوید: قرعه‌کشی خودرو نه به نفع تولیدکننده است و نه به نفع مصرف‌کننده و فقط دلال و واسطه سود می‌برد. وی در توضیح چگونگی شکل‌گیری شیوه فروش خودرو براساس قرعه‌کشی اظهار کرد: در سال ۹۷ وقتی رحمانی وزیر صمت بود، اتاق فکری تشکیل شد و اصلا نمی‌دانم این طرح قرعه‌کشی از کجا آمد. تقریبا می‌توانم بگویم ۹۹ درصد جمع مخالفت کردند. رحمانی می‌گفت روی فروش خودرو مالیات سنگین بگذاریم، من گفتم شما با این کار وجهه قانونی به کار می‌دهید مثل اینکه بگویید من قاچاق مواد مخدر را آزاد می‌کنم ولی از آن مالیات می‌گیرم. بیگلو با بیان اینکه این شیوه فروش خودرو توهین به مصرف‌کننده است، می‌گوید: من خودم به‌خاطر اینکه از سلامت این مکانیزم مطمئن شوم، دو دوره ثبت نام کرده‌ام. خدمت وزیر وقت صمت هم عرض کردم شما این قرعه‌کشی را اگر ۱۰۰ درصد براساس مبانی قانونی و قوانین احتمالات هم برگزار کنید، چون بی‌اعتمادی بر جامعه حکمفرماست همه می‌گویند اینها قرعه‌کشی گذاشته‌اند که خودشان خودروها را برنده شوند. دبیر انجمن قطعه‌سازان در پاسخ به این پرسش که چرا طرح قرعه‌کشی با وجود ناکارآمدی، ادامه دارد، تاکید می‌کند: چاره‌ای نیست؛ خودروساز کارمند وزارت صمت است و وزارت صمت دستور می‌دهد و خودروساز موظف به اطاعت است.

اما شیوه فعلی فروش سبب شد تعداد زیادی خودرو در پارکینگ‌ها انبار شود.

در این مورد، علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت می‌گوید: با وجود اجرای طرح‌های مختلف همچون قرعه‌کشی برای عرضه خودرو، باز در همین شرایط نیز حدود ۵۰ درصد خودروهای فروش رفته، گارانتی‌شان باطل شده و صرفا در برخی انبارها نگهداری می‌شوند تا با افزایش کاذب قیمت‌ها به حفظ سرمایه عده‌ای کمک کنند.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی تایید نمی‌شوند.
در حال بارگزاری دیدگاه‌ها ...
گوش‌به‌زنگ آگهی جدید باشید!
نصب نسخه ios وب اپلیکیشن فرمون
  • ۱- در نوار پایین دکمه را انتخاب کنید.
  • ۲- منوی باز شده را به چپ بکشید و گزینه را انتخاب کنید.
  • ۳- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.
Page created in 0.054 seconds.