اتصال اینترنت خود را بررسی کنید!

تولید انبوه موتور کم‌مصرف در دستور کار ایران‌خودرو

نویسنده

تیم تحریریه

۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
  • 0
تولید خانواده موتورهای کم‌مصرف سه‌استوانه‌ در دستور کار گروه صنعتی ایران‌خودرو قرار گرفت. مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران‌خودرو (ایپکو)، از تولید انبوه خانواده موتورهای کم‌مصرف سه‌استوانه در سال آینده خبر داد.

مهدی رجبعلی، در این باره گفت: استفاده از خانواده موتورهای کم‌مصرف سه‌استوانه، کاهش یک تا دو و نیم لیتری مصرف سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش به ازای هر دستگاه خودرو، نسبت به خودروهای کم‌مصرف ایران‌خودرو را به ‌همراه خواهد داشت. وی ادامه داد: پس از رونمایی از اولین عضو خانواده موتورهای کم‌مصرف سه‌استوانه در بهمن سال گذشته، دومین عضو این خانواده موتور ۳/ ۱ لیتری تنفس طبیعی است که در اتاق آزمون ایپکو روشن شده و سال آینده با همکاری سازندگان دانش‌بنیان و سایر تامین‌کنندگان گروه صنعتی ایران‌خودرو به مرحله تولید انبوه خواهد رسید و طبق برنامه، نمونه بعدی آن نیز به‌زودی آماده خواهد شد و مورد آزمون قرار خواهد گرفت. وی تصریح کرد: تجهیز خطوط تولید خانواده موتورهای کم‌مصرف سه‌استوانه، در سالن موتورسازی ایران‌خودرو در حال انجام است. رجبعلی با بیان اینکه طراحی موتور کم‌مصرف سه‌استوانه در راستای بهینه‌سازی موتورهای درون‌سوز در دستور کار قرار گرفته است، گفت: کوچک‌سازی موتورها و دستیابی به بازده حرارتی و توان لیتری بیشتر از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که در سطح خودروسازان جهانی انجام می‌شود. وی مهم‌ترین اثر این تغییرات را دستیابی به مصرف سوخت و مقدار انتشار گاز دی‌اکسیدکربن کمتر، مطابق با قوانین اتحادیه اروپا و منطقه‌ای دانست و گفت: کوچک‌سازی موتور می‌تواند ۱۵ تا ۲۵ درصد کاهش مصرف سوخت را سبب شود و این روند به‌ همراه استفاده از برخی فناوری‌ها مانند پرخوران و تزریق مستقیم بنزین می‌تواند این اثر را افزایش دهد. به گفته وی، طراحی موتور متناسب با جغرافیای ایران، استفاده از فناوری پرخوران، تزریق مستقیم سوخت،  سرسیلندر یکپارچه با چندراهه دود و برقی‌سازی از جمله مزایای موتور کم‌مصرف سه‌استوانه است. رجبعلی از به‌کارگیری سوخت گاز طبیعی در خانواده موتور کم‌مصرف سه‌استوانه خبر داد و گفت: گاز طبیعی نقش مهمی در کاهش انتشار گاز دی‌اکسید‌کربن دارد؛ بنابراین در این خانواده، سه نوع موتور مجهز به مجموعه سوخت‌رسانی گاز طبیعی طراحی و تولید خواهد شد. وی زمان آغاز تولید انبوه خانواده موتور کم‌مصرف سه‌استوانه را سال‌ آینده اعلام کرد و گفت: این خانواده موتور قابلیت نصب و استفاده بر روی خودروهای کلاس A تا کلاس SUV را دارد. مدیرعامل ایپکو، کاهش انتشار گاز دی‌اکسید‌کربن و صرفه‌جویی یارانه سوخت بنزین تا حدود ۷۰۰میلیون دلار به ازای تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه موتور طی پنج سال را از نتایج مهم این طرح دانست و گفت: کمک به توسعه فناوری تولید در سازندگان داخلی، اشتغال‌زایی در زنجیره تامین خودروسازی، جلوگیری از فرار سرمایه‌های انسانی و امکان صادرات به سایر کشورها از دیگر دستاوردهای طراحی و تولید خانواده موتور کم‌مصرف سه‌استوانه برای صنعت خودروی کشور خواهد بود.

 

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی تایید نمی‌شوند.
در حال بارگزاری دیدگاه‌ها ...
گوش‌به‌زنگ آگهی جدید باشید!
نصب نسخه ios وب اپلیکیشن فرمون
  • ۱- در نوار پایین دکمه را انتخاب کنید.
  • ۲- منوی باز شده را به چپ بکشید و گزینه را انتخاب کنید.
  • ۳- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.
Page created in 0.054 seconds.