اتصال اینترنت خود را بررسی کنید!

قاچاق معکوس؛ دغدغه جدید صنعت روانکارها

نویسنده

تیم تحریریه

۱۷ اسفند ۱۳۹۹
  • 0
اگرچه برخی شرکت‌های پالایشگاهی برای فروش صادراتی خود، ‌قیمت‌های متفاوتی را درنظر گرفته‌اند اما نکته قابل‌تامل این است که کالاهای موجود درآن سوی مرزها همگی محصولاتی هستند که برای فروش داخلی تولید شده‌اند و با نرخ مصوب سازمان حمایت در اختیار عاملان فروش قرار گرفته‌اند. 

 » ، علیرضا کافی در سرمقاله امروز (یکشنبه ۱7 اسفند ماه ۱۳۹۹ ) روزنامه دنیای خودرو، به موضوع « قاچاق معکوس در صنعت روانکارها » پرداخت.

عضو شورای سردبیری روزنامه دنیای خودرو در این باره نوشت:

درحالی‌که بازار روغن‌موتور به‌ویژه در گروه محصولات دیزلی تشنه است اما ‌معضلی به‌نام قاچاقِ معکوسِ این محصولات به آن سوی مرزها به دغدغه ‌برای این صنعت تبدیل شده، حالا دیگر کولبرها و وانت‌های سوخت‌بر ‌وظیفه دیگری را نیز عهده‌دار شده‌اند؛ آنها در بیشتر مرزهای کشور اقدام به خارج کردن روغن‌موتورهایی می‌کنند که با قیمت‌گذاری تثبیتی سازمان حمایت‌، برای شرکت‌های تولیدکننده زیان‌ده تمام می‌شوند اما سود سرشاری را نصیب قاچاقچیان می‌کنند. حالا دیگر همه می‌دانند فروش روغن‌موتورهای خارجی در بازار فریبی بیش نیست و سودجویان محصولات تقلبی را با قیمت‌های گزاف به مشتری تحمیل می‌کنند. 

حتی با افزایش نرخ دلار قاچاقچی‌ها هم به فکر آوردن کالاهای باکیفیت به کشور نیستند اما درعوض کالاهای باکیفیت داخلی را که برایشان ارزان هم تمام می‌شود، به آن سوی مرزها قاچاق می‌کنند و درآمد ارزی دارند. البته یک‌سوی ماجرا برخی عاملان شرکت‌های بزرگ پالایشگاهی به‌ویژه شرکت‌هایی هستند که محصولاتشان در داخل از محبوبیت بالاتری برخوردار است. 

ولی نکته عجیب آنکه این شرکت‌ها به‌صورت مداوم از افزایش حجم تولید و عرضه خبر می‌دهند اما بازار داخلی همچنان تشنه برخی محصولات است. در اینجا مشخص می‌شود پای قاچاق معکوس در میان است و محصولاتی که با زیان در داخل تولید می‌شوند اما با سودی هنگفت در آن‌سوی مرزها خریدوفروش می‌شوند. 

اگرچه برخی شرکت‌های پالایشگاهی برای فروش صادراتی خود، ‌قیمت‌های متفاوتی را درنظر گرفته‌اند اما نکته قابل‌تامل این است که کالاهای موجود درآن سوی مرزها همگی محصولاتی هستند که برای فروش داخلی تولید شده‌اند و با نرخ مصوب سازمان حمایت در اختیار عاملان فروش قرار گرفته‌اند. 

گویا قاچاقچیان از هنر بازاریابی بیشتری نسبت‌به برخی شرکت‌های داخلی برخوردارند زیرا توانسته‌اند کالای ایرانی را به‌چند برابر قیمت به فروش برسانند.این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که برخی شرکت‌های بزرگ پالایشگاهی و حتی بخش خصوصی ادعا دارند ادامه تولید برایشان زیان‌ده است.

بنابراین به‌نظر می‌رسد دستگاه‌های نظارتی باید مانند صنعت لاستیک به صنعت روانکارها نیز ورود کرده و با توجه‌به سرنخ‌های موجود از هدررفت سرمایه‌های ملی جلوگیری کنند. چراکه با ادامه یافتن شرایط فعلی و کاهش روغن‌های باکیفیت در بازار،‌ هم اقتصاد خانواده‌ها درقبال خرابی خودروها آسیب خواهد دید و هم سرمایه‌های کشور به نفع عده‌ای خاص هزینه خواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی تایید نمی‌شوند.
در حال بارگزاری دیدگاه‌ها ...
گوش‌به‌زنگ آگهی جدید باشید!
نصب نسخه ios وب اپلیکیشن فرمون
  • ۱- در نوار پایین دکمه را انتخاب کنید.
  • ۲- منوی باز شده را به چپ بکشید و گزینه را انتخاب کنید.
  • ۳- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.
Page created in 0.065 seconds.