اتصال اینترنت خود را بررسی کنید!

پشت فرمان نسل جدید هیوندای توسان هیبریدی ۲۰۲۱

نویسنده

تیم تحریریه

۰۲ بهمن ۱۳۹۹
 • 0

هیوندای در سال پیش رو هم می‌خواهد لحظات خوش زیادی را تجربه کند. جدیدترین سوپرمینی کره‌ای‌ها یعنی i20 ثابت کرده که بهترین خودروی کلاس خود خواهد بود؛ و حالا هیوندای امیدوار است شاسی‌بلند خانوادگی‌اش یعنی توسان جدید جزو بهترین‌ها باشد.

حقیقت این است که توسان جدید یک قدم بسیار بزرگ رو به جلو برای هیوندای می‌باشد. این خودروساز نه تنها به دنبال جلب نظر خریداران رده میانی بلکه متقاعد کردن برخی از خریداران خودروهای لوکس است که این یک تغییر شدید نسبت به ماهیت ذهنی قبلی خریداران محسوب می‌شود.

به این ترتیب توسان جدید باید فضای بار و کابین زیاد، تکنولوژی مدرن و کیفیت کابین بالا را ارائه کند. اگرچه برخی نسل‌های توسان در بازار بریتانیا عرضه نشده اما بریتانیایی‌ها این خودرو را به خوبی می‌شناسند. نسل جدید این خودرو قیمت زیر ۲۷ هزار پوندی دارد که در مدل‌های فول به حدود ۳۷ هزار پوند نیز می‌رسد. احتمالاً نسخه پلاگین هیبریدی توسان که بهار سال جاری میلادی عرضه خواهد شد گران‌ترین عضو خانواده لقب خواهد گرفت.

حتی با عدم محاسبه آن مدل نیز کمبودی از نظر گزینه‌های الکتریکی شده در خانواده توسان جدید وجود ندارد. شما می‌توانید نسخه بنزینی توسان را با پیشرانه ۱.۶ لیتری توربوی ۱۴۸ اسبی به عنوان نقطه آغاز انتخاب کنید. البته در کنار این پیشرانه سیستم هیبریدی ملایم ۴۸ ولتی و یک سیستم هیبریدی کامل نیز وجود دارد که در این تست حضور یافته و از همان پیشرانه ۱.۶ لیتری و باتری ۱.۴۹ کیلووات ساعتی و پیشرانه الکتریکی ۵۹ اسب بخاری استفاده می‌کند. این واحد الکتریکی بین پیشرانه درون‌سوز و گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک قرار گرفته و باعث ایجاد قدرت کلی ۲۲۷ اسب بخاری می‌شود.

ما کاملاً تحت تأثیر این مجموعه قرار گرفته‌ایم اما مدل قبلی تست شده از نوع اولتیمیت و قیمت ۳۷ هزار پوندی بود. مدلی که این بار تجربه رانندگی‌اش را داشتیم از همان قوای محرکه استفاده می‌کرد اما از نوع رده میانی پریمیوم بود و قیمت ارزان‌تر ۳۴۴۵۵ پوندی دارد و ظاهراً محبوبیت بیشتری بین خریداران خواهد داشت.

هیوندای البته می‌گوید بخش اعظم فروش نسل پیشین توسان به مدل‌های فول تر اختصاص داشت اما حداقل روی کاغذ، حتی نسخه پایه SE کانکت به سختی حس کمبود را القا خواهد کرد. این مدل دارای رینگ‌های ۱۷ اینچی، سیستم تهویه مطبوع دو ناحیه‌ای، کروز کنترل، حسگرهای پارک عقب و دوربین دنده‌عقب است. به این لیست باید آینه برقی و گرم شونده، نمایشگرهای ۱۰.۲۵ اینچی پشت آمپرها و سیستم اطلاعات سرگرمی را نیز اضافه کرد.

یک پله بالاتر مدل پریمیوم قرار دارد که از تجهیزات بیشتری همچون رینگ‌های ۱۸ اینچی (رینگ‌های ۱۹ اینچی در مدل هیبرید)، سیستم صوتی مرغوب، حسگرهای پارک جلو، چراغ‌های جلوی LED، صندلی‌ها و فرمان گرم شونده و… سود می‌برد. نهایتاً به تریم اولتیمیت می‌رسیم که صندلی‌های گرم شونده عقب، سیستم تهویه مطبوع سه ناحیه‌ای، سانروف پانورامیک و درب پشتی برقی به آن اضافه شده است.

شاید با دیدن ظرفیت محدود باتری بگویید که بار اصلی بر دوش پیشرانه درون‌سوز خواهد بود اما توسان جدید بیشتر متمایل است پیشرانه بنزینی را در حالت استراحت نگه دارد. در واقع یک نشانگر کوچک EV در داشبورد به شما نشان خواهد داد که چه زمانی پیشرانه بنزینی وارد مدار می‌شود.

اما باید از چند نکته آگاه شوید. نکته اول اینکه انتقال قدرت بین دو پیشرانه کاملاً نرم صورت می‌گیرد. نکته دوم هم به سرعت گرفتن مربوط می‌شود که در محیط‌هایی همچون شهر و سرعت حدود ۴۵ کیلومتر در ساعت چراغ EV روشن بوده و سیستم به دنبال صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌باشد.

توسان خودروی کوچکی نیست و ۴.۵ متر طول دارد. در حقیقت این خودرو طویل‌تر از فولکس‌واگن تیگوان بوده و چند سانتی‌متر کوتاه‌تر از تویوتا راو ۴ است. شما با توسان جدید در شهر می‌توانید به مصرف سوخت حدود ۶.۳ لیتر در صد کیلومتر دست پیدا کنید هرچند با رانندگی هیجانی‌تر شاهد افزایش مصرف خواهید بود.

ماهیت نرم قوای محرکه در خارج از شهر نیز خود را نشان می‌دهد. توسان جدید سواری مرسوم‌تری نسبت به راو ۴ و گیربکس CVT آن دارد. شما به زودی معکوس گرفتن از توسان در زمان لازم را یاد خواهید گرفت. توسان دوست دارد به زودی دنده‌ها را سبک کند.

تنها دو حالت رانندگی وجود دارد که با سوئیچی کوچک در کنسول مرکزی می‌توان آن‌ها را انتخاب کرد. حالت پیش‌فرض از نوع اکو است که احتمالاً بهترین تنظیمات برای سواری روزمره خواهد بود. در حالت اسپورت گرافیک پشت آمپرهای دیجیتال تغییر کرده و پیشرانه الکتریکی به مدد راننده می‌آید. در این حالت پاسخ پدال گاز بهبود می‌یابد اما از آنجایی که تیزی خودرو بیشتر شده بنابراین احتمال اینکه صدای پیشرانه بیش از پیش به گوشتان برسد وجود دارد.

یک‌بار دیگر تنظیم شاسی خودرو توسط آلبرت بیرمن مدیر اسبق بخش M ب ام و مشهود است. اگرچه i20 جدید سواری سفتی داشته اما توسان بهتر عمل کرده است. این خودرو به خوبی می‌تواند ناهمواری‌ها را جذب کند و درعین‌حال تعادل خود در پیچ‌ها را حفظ نماید.

فرمان خودرو سنگین بوده و خیلی دقیق نیست بنابراین نتیجه نهایی هم آن است که توسان جدید به اندازه فورد کوگا درگیر کننده نبوده اما به اندازه راو ۴ پایدار است و اندکی چابک‌تر از آن حس می‌شود.

کابین از نظر کیفیت کاملاً پیشرفت کرده است. تریم بخش جلوی کابین تیره و خاکستری بوده اما نوار کوچکی از پارچه بکار رفته تا کمی فضا رنگی‌تر شود. طراحی داشبورد نیز صاف و یکدست از کار درآمده و دکمه‌های فیزیکی کمی دیده می‌شود.

بالای تنظیمات سیستم تهویه مطبوع نمایشگر ۱۰.۲۵ اینچی نشسته که کیفیت بسیار خوبی دارد. پشت آمپرهای دیجیتال با همان ابعاد نیز تکمیل کننده داشبورد هستند.

احساس خوبی در کابین وجود دارد که دلیلش استفاده از متریال مرغوب در مکان‌هایی همچون اطراف دسته‌دنده می‌باشد. همچنین نوار کرومی و پارچه و پلاستیک خوب نیز بکار رفته‌اند. در این بخش هیچ کمبودی نسبت به فولکس‌واگن تیگوان وجود نداشته و حتی از این نظر می‌توان توسان را با آئودی Q3 نیز مقایسه کرد.

فاصله بین محوری توسان جدید بیشتر از قبل شده و این به معنی فضای خوب برای افراد قدبلند و فضای زانو، سر و پای زیاد است.

فضای بار ۶۱۶ لیتری نیز ۳۰ لیتر بیشتر از راو ۴ است. در کل طراحی بخش بار به گونه‌ای است که با اکثر نیازهای خانواده‌ها هماهنگ خواهد بود.

توسان واقعاً حس دگرگونی برند هیوندای را القا می‌کند. این خودرو جاه‌طلبی کره‌ای‌ها برای تبدیل شدن به یک برند رده میانی واقعی و رقابت با بزرگان را نشان می‌دهد، برندی که می‌تواند برخی مشتریان محصولات لوکس را به خود اختصاص دهد. توسان خودرویی احساس‌برانگیز است که دینامیک خوب، فضای کابین و بار تکمیل، قوای محرکه هیبریدی نرم و کابینی سطح بالا سود می‌برد.

مشخصات هیوندای توسان پریمیوم ۱.۶ T-GDi 230PS Hybrid

 • قیمت: ۳۴۴۵۵ پوند
 • پیشرانه: ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری هیبریدی
 • قدرت/گشتاور: ۲۲۷ اسب بخار/۲۶۵ نیوتون متر
 • گیربکس: ۶ سرعته اتوماتیک، چهار چرخ محرک
 • شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت: ۸ ثانیه
 • حداکثر سرعت: ۱۹۳ کیلومتر در ساعت
 • مصرف سوخت: اعلام نشده
منبع
autoexpress
منبعپدال

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی تایید نمی‌شوند.
در حال بارگزاری دیدگاه‌ها ...
گوش‌به‌زنگ آگهی جدید باشید!
نصب نسخه ios وب اپلیکیشن فرمون
 • ۱- در نوار پایین دکمه را انتخاب کنید.
 • ۲- منوی باز شده را به چپ بکشید و گزینه را انتخاب کنید.
 • ۳- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.
Page created in 0.047 seconds.