اتصال اینترنت خود را بررسی کنید!

عرضه سرب در بورس کالا در هاله ای از ابهام

نویسنده

تیم تحریریه

۱۷ مهر ۱۳۹۹
  • 0
مدیرعامل یک شرکت تولید کننده سرب از عدم تمایل تولید کنندگان به عرضه سرب در بورس کالا و دلایل آن سخن گفت.


به گزارش خبرخودرو، مدیرعامل یک شرکت تولید کننده سرب از عدم تمایل تولید کنندگان به عرضه سرب در بورس کالا و دلایل آن سخن گفت.

سید رکن الدین سید آقا میری در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو اظهار داشت: مقدمات لازم و قانونی برای عرضه سرب در بورس کالا فراهم شده اما اعضا انجمن و تولید کنندگان سرب با توجه به مشکلات حضور سرب در بورس کالا و سایر مشکلاتی که اخیرا به وجود آمده فعلا از این موضوع استقبال نکرده اند. بنابراین دولت باید ساز و کاری مناسبی را برای عرضه سرب در بورس ایجاد کند.

وی ضمن اشاره به دلیل عدم تمایل تولید کنندگان به عرضه سرب در بورس کالا تشریح کرد: یکی از عواملی که موجب عدم استقبال تولید کنندگان از این موضوع شده عدم تطابق قیمت سرب در بازار آزاد با قیمت های عرضه شده در بورس است. با توجه به اینکه مواد اولیه «روی» از معادن تامین می شود و دارای قیمت دولتی است تولید کنندگان روی ناچار به عرضه بخشی از محصولات خود در بورس کالا با قیمت دولتی هستند اما تولید کنندگان سرب به دلیل عدم دسترسی به منابع سرب مواد اولیه موردنیاز خود را از بازار آزاد تهیه کرده و قادر به عرضه سرب در بورس با قیمت نیمایی نیستند.

عضو هیأت مدیره انجمن سرب افزود: مدتی پیش به منظور عرضه سرب در بورس جلسه ای را با مسئولین وزارت صمت برگزار کردیم و وزارت صمت میزان تناژ معینی از سرب را برای عرضه در بورس پیشنهاد دادند که این مقدار از سوی تولید کنندگان و انجمن قابل عرضه نبود و موافقت نشد. در جلسات بعدی مسئولین وزارت صمت مقادیر را کاهش داده و تعدیل کردند اما با توجه به عدم تطابق قیمت سرب در بازار آزاد با قیمت عرضه در بورس که از این پیشنهاد استقبال نشد. لذا دولت باید ساز و کار مناسبی را برای عرضه سرب در بورس ارائه دهند.

آقا میری در ادامه به مزایای عرضه سرب در بورس اشاره کرد و گفت: عرضه سرب در بورس اگر منطبق با قیمت های واقعی موجود در بازار باشد راهکار بسیار خوبی به نظر می رسد اما در صورتی که با قیمت های دستوری و بر اساس ارزش دلار نیما و ... باشد اصلا مقدور نبوده و تقریبا محال می باشد.

وی درباره تاثیر افزایش قیمت ارز بر قیمت سرب بیان کرد: با توجه به اینکه قیمت سرب تحت تاثیر دو متغیر قیمت های جهانی(Lem ) و قیمت ارز آزاد است از ابتدای سال تا کنون قیمت سرب تقریبا صد در صد افزایش داشته است و تقریبا قیمت سرب بین 60 الی 70 درصد قیمت باطری تولید شده را تشکیل می دهد.

این کارشناس حوزه سرب درباره علت افزایش قیمت باتری گفت: همان طور که در فوق ذکر شد یک دلیل افزایش قیمت باتری افزایش قیمت سرب بوده و علاوه بر آن سایر هزینه ها اعم از جلد باطری و سایر افزودنی ها و همچنین هزینه های جاری و دستمزد همگی طی سال جاری افزایش چشمگیری یافته که بدیهی است تاثیر خود را بر قیمت تمام شده باطری می گذارد.


لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی تایید نمی‌شوند.
در حال بارگزاری دیدگاه‌ها ...
گوش‌به‌زنگ آگهی جدید باشید!
نصب نسخه ios وب اپلیکیشن فرمون
  • ۱- در نوار پایین دکمه را انتخاب کنید.
  • ۲- منوی باز شده را به چپ بکشید و گزینه را انتخاب کنید.
  • ۳- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.
Page created in 0.081 seconds.