اتصال اینترنت خود را بررسی کنید!

تاثیر افزایش نرخ ارز در کاهش صادرات قطعات در کشور

نویسنده

تیم تحریریه

۰۹ اسفند ۱۳۹۷
  • 0
یک فعال صنعت قطعه سازی کشور با اشاره به وضعیت صادرات قطعات گفت : در حال حاضر صادرات قطعات نسبت به گذشته یک روند نزولی را طی نموده است، که قطعا افزایش نرخ ارز تاثیر مخربی بر روی صادرات قطعه گذاشته است.


یک فعال صنعت قطعه سازی کشور با اشاره به وضعیت صادرات قطعات گفت : در حال حاضر صادرات قطعات نسبت به گذشته یک روند نزولی را طی نموده است، که قطعا افزایش نرخ ارز تاثیر مخربی بر روی صادرات قطعه گذاشته است.

علی اکبر جوان روح در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو اظهار داشت: افزایش نرخ ارز موجب شده قیمت کالای تولید شده افزایش یابد و توان رقابتی از بین برود.

وی دلیل از تعطیلی تعدادی از واحدهای قطعه سازی را افزایش نرخ ارز دانست و گفت : با افزایش نرخ ارز ، نرخ ریال کاهش می یابد و تولید گنندگان انگیزه ای جهت تولید کالا ندارند.

وی با اشاره به قراردادهای منعقد شده بین خودروسازان داخلی و خودورسازان خارجی گفت: این قرار داد از نظر ملی شاید به نفع قطعه ساز باشد ؛ چراکه موجب ارتقا تکنولوژی درصنعت قطعه سازی می شود ؛ اما از نظر مادی به نفع قطعه ساز نیست به این دلیل که تولید قطعه جدید نیازمند دانش فنی است .

وی با اشاره به اینکه نظر مساعدی به قرارداد منعقد شده بین خودورسازان داخلی و خودروسازان خارجی ندارم، گفت : شرکت های خارجی قطعاتی را که به روز نیستند و برای سال های گذشته است را به ایران می فروشند.

این فعال صنعت قطعه سازی کشور در خصوص صادرات 6 میلیارد قطعه تا سال 1404 گفت: صادرات 6 میلیارد قطعه تا سال 1404 غیر ممکن است؛ به این دلیل که تعدادی از قطعه سازان از بین رفته اند و سیاست کشور به نفع تولید کننده ، نیست.

جوانروح افزود: چنانچه خواستار افزایش صادرات قطعه هستیم باید تولید داخلی را تقویت و سیاست کشور کلا دگرگون شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر راهکاری پایداری صادرات قطعه گفت: در صورتی صادرات قطعه پایدار می ماند که سرمایه گذاری کلان در این حوزه شود و نیروی انسانی با دانش فنی بالا در حوزه قطعه سازی فعالیت نماید.

وی در رابطه با ادغام قطعه سازان کوچک و متوسط گفت: هدف از ادغام قطعه سازان کوچک و متوسط به وجود آوردن یک قطعه ساز بزرگ بود؛ اما متاسفانه به نام ادغام، قطعه سازان کوچک و متوسط از بین رفتند و قطعاتی که توسط این دو بخش تولید می گردید نیز از بین رفت و قطعه ساز بزرگ به دلیل مقرون به صرفه نبودن تولید ، به واردات این قطعه این قطعات روی آورد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی تایید نمی‌شوند.
در حال بارگزاری دیدگاه‌ها ...
گوش‌به‌زنگ آگهی جدید باشید!
نصب نسخه ios وب اپلیکیشن فرمون
  • ۱- در نوار پایین دکمه را انتخاب کنید.
  • ۲- منوی باز شده را به چپ بکشید و گزینه را انتخاب کنید.
  • ۳- در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.
Page created in 0.059 seconds.